Apare cu binecuvântarea Înaltpresfinţitului Părinte Mitropolit Iosif

Cauta in site
Adaugat la: 12 Ianuarie 2019 Ora: 15:14

Sfatul psihoterapeutului

O mamă cu un copil de 2 ani întrebă: 

Când văd un cuțit, îmi vine în mod repetat gândul că mi-aș putea răni copilul, pe care de altfel îl iubesc! Îmi este foarte frică să nu îmi rănesc copilul și nu știu ce să fac.

Răspuns: Venirea unui copil pe lume poate aduce multă bucurie. Copilul reprezintă iubirea roditoare a bărbatului și a femeii, iubirea dătătoare de viață și creatoare împreună cu Dumnezeu. În acelașit timp, copilul este menit să stabilizeze iubirea duală, relativ autosuficientă a celor doi adulți. Omul născut singur se desprinde de familie, pentru a se uni cu femeia lui, devenind amândoi un trup. Însă iubirea adevărată este trinitară și se desăvârșește abia la apariția celei de a treia persoane. De aceea, copilul este rod al iubirii și desăvârșitorul ei.

Pe de altă parte însă, copilul aduce cu sine și multe provocări. Acestea sunt văzute mai ales din punct de vedere material, dar ele sunt mai ales de natură psihologică și spirituală. Dacă la începutul relației lor bărbatul trăia pentru femeie și invers, acum apare o a treia persoană, care cere, mai ales în primele luni, atenția aproape deplină a celor doi. Nu mai au timp pentru ei înşişi, pentru micile plăceri de zi cu zi, căci copilul se pune în centrul vieții lor. Deși copilul nu oferă nimic în schimb, părinții se simt și sunt „obligați” să îi satisfacă nevoile. Însă această aparentă jertfelnicie altruistă a părinților arată de multe ori nedesăvârșirea dragostei lor. Iar copilul devine martorul, respectiv „vinovatul” acestei iubiri nedesăvârșite. Mulți părinți recunosc că își iubesc copilul ca pe ochii din cap, dar câteodată le vine să îl arunce de la balcon. Nu că ar face aceasta, dar simt că sunt la capătul puterilor. Această situație limită nu arată doar nedesăvârșirea iubirii, ci și faptul că această iubire crește și devine inclusivă.

Deci, gândurile pe care le-ai expus sunt relativ normale şi trădează egoismul, care se vindecă încet, încet. Viitorii copii sunt cei care vor reuși să lărgească inima părinţilor, vindecând egoismul și desăvârșind dragostea.

În unele cazuri mai grave, când aceste gânduri împiedică activitatea zilnică în mod evident, se poate recurge la psihoterapii comportamentale, spre a te desensibiliza de lucrul acesta prin expunerea treptată la obiectul fricii, ca să îţi dai în felul ăsta seama de iraționalitatea gândurilor (de exemplu în privinţa fie şi a unui cuțit de plastic). De asemenea, se poate recurge la medicație cu inhibitori selectivi de recaptare a serotoninei (SSRI). Când aceste gânduri apar alături de alte probleme psihice, este necesară consultarea unui specialist.

Puteți adresa întrebările Dumneavoastră la adresa de email: ierom.athanasie.ulea@gmail.com

Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale

Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale

Site-ul www.apostolia.eu este finanţat de GUVERNUL ROMÂNIEI - Departamentul pentru Românii de Pretutindeni

Conținutul acestui website nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni

Departamentul pentru rom창nii de pretutindeni